NASZA WIZYTA STUDYJNA NA ŚLĄSKU

6 Wrzesień, 2013 - 13:30 -- OWES

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu subregionu południowego województwa śląskiego w dniach 29-30 sierpnia wzięli udział w wizycie studyjnej. Celem wizyty była profesjonalizacja podmiotów ekonomii społecznej poprzez prezentację dobrych praktyk spółdzielczości socjalnej na Śląsku.
Pierwszą spółdzielnią którą odwiedziliśmy była RYBKA mająca swoją siedzibę w Katowicach - Giszowcu. Spółdzielnia prowadzi stylową kawiarnię, w niedługim czasie otwiera także punkt w Telewizji Katowice. W 2012 roku RYBKA roku uznana została za najlepsze przedsiębiorstwo społeczne w kategorii „Pomysł na biznes”. Spółdzielnię odwiedził nawet premier Donald Tusk.
Kolejne miejsce przeniosło nas w czasy średniowiecza – Spółdzielnia Socjalna Fantasy Inn gościła nas w karczmie „Rudy Goblin”. Pomysł na spółdzielnię inspirowany Tolkienem i średniowieczem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Katowic, a także fanów fantasy z regionu. W Rudym Goblinie spróbować można wody entów, kibinów, szynki na dziko, a na deser pyszny mus chałwowy.
W piątek 30 sierpnia odwiedziliśmy kolejne dwie spółdzielnie socjalne: REAKCJA w Dąbrowie Górnicze oraz Ogrody Smaku w Tychach. Pierwsza ze spółdzielni gościła nas na plaży nad dąbrowskim jeziorem. Grupa młodych ludzi opowiedziała o pomyśle na działalność, inspiracjach i wzajemnej współpracy. Spółdzielnia prowadzi dwie gałęzie działalności – SLAVIC RASTA czyli produkcja odzieży oraz prowadzenie agencji eventowej Profitto GROUP. Spółdzielnia prowadzi także wypożyczalnię leżaków nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, które mieliśmy okazję wypróbować.
Wizytę zakończyliśmy w OGRODACH SMAKU w Tychach. Spółdzielnia prowadzi restaurację oraz działalność cateringową na terenie miasta Tychy. Specjalnością zakładu są gołąbki.
Działalność gospodarcza dla organizacji pozarządowych może stać źródłem finansowania działalności statutowej, niezależnie od dotacji zewnętrznych, sponsorów czy darowizn. Dlatego mamy nadzieję, iż wizyta studyjna stanie się inspiracją dla jej uczestników. GALERIA ZDJĘĆ Z WIZYTY

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach projektu „OWES subregionu południowego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ponadto już niedługo będziemy mogli pochwalić się nowymi spółdzielniami socjalnymi, które powstaną na naszym terenie. Termin naboru wniosków w OWES zakończył się 26.08.2013r., trwa ich ocena, pozostało jeszcze parę dni do ogłoszenia listy rankingowej.
Wszystkim osobom, które złożyły formularz aplikacyjny w siedzibie naszego Ośrodka życzymy powodzenia…..