Wizyta studyjna do Łódzi 25-26.07.17r.

W dniach 25-25.07.17r. wyruszyliśmy w podróż edukacyjną szlakiem dobrych praktyk przedsiębiorstw społecznych w województwie łódzkim. Wizyta zorganizowana była w ramach projektu pn.: "Współpraca się opłaca – koordynacja sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim", realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków EFS.

Przystanek OWES- Łodź

Pierwszym naszym przystankiem wiedzy na temat dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości społecznej w województwie łódzkim był Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonym przez Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My. W czasie spotkania zostały przedstawione doświadczenia OWES w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze ES na terenie województwa łódzkiego, mieliśmy okazje zapoznać się z najlepszymi praktykami w zakresie działań spółdzielni socjalnych powstałych w ramach projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”, a także jak prowadzony jest monitoring sektora ekonomii społecznej w województwie łódzkim.

Przystanek Spółdzielnia Socjalna "Communal Service" -Brzeziny

Kolejnym odwiedzonym przez Nas miejscem była Spółdzielnia Socjalna „Communal Service” w Brzezinach prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego. Spółdzielnia z sukcesami działa w branży usług komunalnych i gospodarowania odpadami na terenie miasta Brzeziny. Przedstawiono Nam procedury zlecania usług spółdzielni socjalnej w trybie in house.

Przystanek Fundacja FabLab- Łódź

Dużym zaskoczeniem była dla Nas wizyta w Fundacji FabLab Łódź mieszczącej się na terenie Zakładów Przemysłu Kreatywnego w pofabrycznej przestrzeni WI-MA). Kluczowym pytaniem otwierającym nasze spojrzenie na działalność Fundacji było: "kiedy ostatnio coś zbudowałeś lub stworzyłeś?"...... Potem dyskutowaliśmy nad wartością wytwórczą pracy, demokratyzacją produkcji i edukacji, nad innowacyjnością projektów realizowanych przez Fundację, a także o społecznej odpowiedzialności biznesu i podejmowania działań długoterminowych nie uzależnionych od grantów, czy projektów unijnych.

Przystanek Włoszczyzna -Łódź

Po intensywnym dniu pełnym wrażeń odwiedziliśmy restaurację w stylu włoskim: WŁOSZCZYZNA, która jest prowadzona w ramach spółdzielni socjalnej. Zachęcamy Was do jej odwiedzenia…… Restauracja serwuje dania przygotowywane na miejscu, z świeżych produktów, jeszcze pachnących włoskim klimatem….

Przystanek Firma Społeczna KŁOS- Jedlicze

W drugim dniu naszej edukacyjnej podróży zatrzymaliśmy się w Firmie Społecznej „KŁOS”, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z podmiotami ekonomii społecznej utworzonymi z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych. Przedstawione formy aktywizacji społeczno-zawodowej osób chorujących psychicznie w zakresie świadczenia usług noclegowych, gastronomicznych i rękodzielniczych zrobiły na nas ogromne wrażenie…..

Przystanek Czerwony Kogut - Aleksandrów Łódzki

Kukuryku! czyli jak Spółdzielna Socjalna, w ramach której działa Tarteria „ Czerwony Kogut” w Aleksandrowie Łódzkim inspiruje społeczność lokalną i przyciąga klientów zapachem i smakiem......Należy nadmienić, iż Czerwonym Kogucie oprócz pysznych dań można zakupić produkty rękodzielnicze wytwarzane przez spółdzielnię socjalną.

Przystanek Filharmonia Smaku -Łódź

Na zakończenie wizyty studyjnej odwiedziliśmy przedsiębiorstwo społeczne Restauracji „Filharmonia Smaku” prowadzonej przez osoby prawne: Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych i Fundację Del Cielo w Łódzi….. Zachwycił nas unikalny wystrój restauracji , a także serwowane dania…. Wszystkim goszczącym Nas podmiotom bardzo dziękujemy za niezapomniane wrażenia i przekazaną wiedzę..... do zobaczenia już wkrótce na Wielkopolskim szlaku edukacyjnym dobrych praktyk.....

Ponizej znajdziecie link do zdjęć z wizyty studyjnej, serdecznie zapraszamy do obejrzenia

http://www.owes.bcp.org.pl/galeria/wizyta-studyjna-do-lodzi-25-260717r